RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
02. august, 2023

Tee ringi, tee ringi

Teringi matkaraja leiab Lõuna-Eestist Läti piiri äärest Lilli külast Viljandimaal.
Rajaäärne infotahvel pajatab loo sellest, kuidas Teringi raba nime olevat saanud. Selle folklooriainelise jutu järgi sai raba nime sellest, kui Lõuna-Eesti rahvapärimuses tihti esineva eksitaja tegelaskuju leegitsevpalgelisi murakamarju jahtinud tüdruku sohu ära eksitab, retsiteerides „Tee ringi, tee ringi“.

Tekst ja foto: Tiit Hunt

Teringi ehk Lilli raba.

Tee ringi.

Alatsi järv.

Nüüdne matkaja eksimist kartma ei pea – rada on hästi ja rohkelt tähistatud, laudteed ja hakkpuidurajad teevad selle lihtsalt läbitavaks ja lastesõbralikuks. Murakad, mustikad, kukemarjad ja sinikad on juba valmis ning ootavad sööjaid, pohlad ja jõhvikad on veel ootel, aga kaugel nende aegki on. Palaval suvepäeval raba kohal heljuv sookailuhõng vaevalt küll kedagi rappa ära eksitab, aga olge igaks petteks hoiatatud.

Rabamurakas.

Sinikad.

Ringi teeb rada küll – umbes 4,5. kilomeetril kulgeb see üle raba, rabasaarte ja põikab Alatsi järve äärde, kus paikneb pinkidega ujumisplatvorm. Pinke, kus jalga puhata, on teel piisavalt ja ei puudu ka metsaonn pikemaks puhkuseks või piknikuks. Viimati mainitu lähedalt võib leida nii metssea seljasügamispuu kui ka tänapäevase versiooni ohvrikivist, kuhu matkasellid omaalgatuslikult ande on hakanud jätma.

Teringi lõkkekoht.

Metsaonn.

Elujõulistele paganalikele traditsioonidele viitab ka matkaraja alguses kasvav paeltega ehitud pihlapuu, kuhu hea õnne kindlustamiseks enam või vähem käepärastest vahenditest valmistatud linte on seotud.

Paeltega ehitud pihlakas.

Laialehine mets.
Ehk võib seda seostada muistse eksimise ja eksitamise vastase abinõuga, kus pühaks peetavale puule ohvriks toodud pael pidi garanteerima õnneliku naasmise.

Rabamännid.

Seekord valitses Teringi matkarajal kummaline vaikus, täielikus tuulevaikuses polnud kosta ühtegi linnuhäält ei avaras rabamaastikus ega männi- ning lehtmetsas.


Ohvrikivi.


Lisa kommentaar

Email again: