RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
03. mai, 2023

Kevadise metsa esimesed seened on kõige õrnemad, naiselikumad ja veel muudki

Nagu juba öeldud, on tänavune kevad kiire, lõuna pool talvituvate lindude varajane saabumine ja mõnede kalaliikide kudemine andsid sellest juba märku, ning niisugust asjaolu ei jätnud loomulikult ära kasutamata ka kevadseened.


11. aprillil leitud limatünnikut me ei võta arvesse, sest see seen on haruldane ja tema ilmumise tegurid ei ole seotud ainult ilmastikutingimustega.

Palju ilmekam on „klassikaliste“ kevadseente, sealhulgas ka niisuguste söödavate seente ilmumine, millest mõnda peetakse liialdamata hõrgutiseks.

25. aprillil avasid seenehooaja vaevu läbi mulluse lehekihi piiluvad kurrelid.

Kurrelid (Verpa bohemica). Seda seent nimetatakse ka böömi sõrmkübarseeneks

Kõige parem on kurrelit otsida valgusrikkast lehtpuumetsast, kus on ülekaalus haab ja pärn ning niiskest segametsast, teede ja kraavide äärest rohust.

Kirjandusest võib leida kurreli kohta ka sellise kirjelduse: „Kevadmetsa kõige õrnem ja naiselikum seen.“ Õrn nüüd küll, kuid temas pole puudust ka „naiselikust salakavalusest“. Pidage meeles, et see seen on vaid tinglikult söödav nagu kõik mürklilised, seetõttu tuleb seda kaks korda kupatada ja vesi ära valada. Enne toiduvalmistamist tuleb kübar puhastada – tuleb ette, et selle „labürintidesse“ on kogunenud mustus ja väikesed putukad. Toiduks kasutatakse ainult kübaraid.

Lisan „lusikatäie mett“: kuivatatud seened on rasvade, lämmastiku- ja valgusisalduse tõttu toiteväärtuselt lähedased kõrgeimate kategooriate seentele.

Ja 28. aprillil olid nad juba täissuuruses. Märgin, et 2022. aastal avastati esimesed kurrelid samast kohast alles 19. mail.

Tuletan meelde, et mürklite kübarad on kortsulised, hargnenud ja laineliste voltidega. Jalg ühendub ainult kübara ülemise poolega, see on nagu kork. Kübara värvus võib olla helekollane kuni tumepruun.

Ja see on kuuse-käbikõrges, kuigi see on väike seen, on see siiski söödav ja tal on isegi oma austajad. Tõsi, vähemalt ühegi portsjoni kogumiseks tuleb kõvasti pingutada.

Kuuse-käbikõrges (Strobilurus esculentus). Nimetus ei ole juhuslik, see seen armastab kasvada pinnasesse mattunud kuusekäbidel, sealt võibki teda otsida.

Ülevaate lõpetab hiidmürkel, mis leiti samuti 28. aprillil (mullu 13. mail).

Hiidmürkel (Morchella elata)

Sellel seenel kinnitub kübara serv erinevalt kurrelist seenejala külge. Kasvab okas-, leht- ja segametsades. Eelistab haabasid ja saari. Maitsev seen, eriti kõrgelt hinnatud Lääne-Euroopas ja USA-s. Viimaste andmete kohaselt maksab 1 nael (0,453592 kg) umbes 70 dollarit. Vajab 20 minutit kupatamist koos vee ära valamisega. Sobib ka kuivatamiseks.

Ja veel üks asi: talveunest ei ärganud mitte ainult karud, vaid ka puugid. Neid on praegu palju mitte ainult metsades, vaid ka parkides ja eramute hoovides. Seenelised, kalastajad, kõik, kes loodusesse lähevad, vajavad vaktsineerimist. Kasutage ka tõrjevahendeid ja riietuge sobivalt.

Edu ja olge ettevaatlik!

Lisa kommentaar

Email again: