Jõuluehete näitusel Sagadi metsamuuseumis on väljas üle 500 kuuseehte  21.11

Alates novembri keskpaigast on RMK Sagadi metsamuuseumi näitusesaalis avatud näitus jõulu- ja nääriehetest 20. sajandil. Näitusel on väljas üle 500 ehte ja need on pärit kollektsionääri Marika Ploomani kogust ning pakuvad avastamis- ja äratundmisrõõmu nii pisikestele kui ka vanematele külastajatele.

„Sagadi näitusel võib näha läbilõiget 20. sajandi kuuseehetest, nii klaasist, helmestest kui papjeemašeest. Väljas on palju erikujulisi ehteid: puuviljad-köögiviljad, käbid, loomad-linnud, muinasjututegelased jne. Kõige vanemateks kaunistusteks näitusel on tsaariaegsed paberist inglikujukesed,“ kirjeldas RMK Sagadi metsakeskuse juhataja Krista Keedus.

„Jõulupuu traditsioon jõudis Eestisse 15. sajandil, ehk siis umbes samal ajal, kui on teada esimesed andmed Sagadi mõisa kohta,“ ütles Krista Keedus. „Siis olid kaunistuseks paberist keeratud roosid; edaspidi kaunistati kuuski maiustuste, õunte ja isetehtud ehetega.“ Tänapäevased kuuseehted aga pärinevad alles 19. sajandist ning Eestisse jõudsid need 20. sajandi algusaastatel Saksa- ja Venemaalt. Õrnu ja kauneid klaasehteid tootis I Eesti Vabariigi ajal ka mõnigi kohalik klaasikoda, massiliseks tööstuslikuks valmistamiseks läks aga 1970-ndatel aastatel. Siis oli tegu nääriehetega, kuusele riputati nii kosmonautide, viisnurkade kui tööriistade kujukesi. 

Marika Ploomann on arvatavasti suurim jõulu- ja nääriehete kollektsionäär Eestis. Kogumisega alustas ta juba 15 aasta eest ning kollektsioon täieneb igal aastal. Õrnu klaasehteid koguma inspireeris Marikat juhtum lapsepõlvest, kus verandal seisnud suur ja uhke kuusepuu oli ümber kukkunud ning peres põlvest põlve pärandatud jõuluehted kildudeks purunenud. „Helkiv killupuru oli kõik, mis oli alles jäänud karudest, oravatest, lindudest… Eluks ajaks jäi see hinge,“ ütles Marika. 

Kauneid ja hapraid ehteid võib RMK Sagadi metsamuuseumis näha 18. novembrist kuni 15. jaanuarini iga päev kl 10 kuni 16.  

Lisainfo:
Krista Keedus
RMK Sagadi metsakeskuse juhataja
Tel 507 9077
e-post krista.keedus@rmk.ee
www.sagadi.ee