RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
25. september, 2017

Sookurgede rändeteed

Eile oli taaskord vaja kurekaamera juurde minna - kui reedeks olid lehmad videopildi ära “söönud”, siis pühapäevases pildi puudumises toredad lehmad siiski süüdi polnud -  arvatavasti võttis hetkeline mobiiside katkemine ühenduse terveks päevaks.


Pühapäeva õhtul oli tõepoolest võimas ränne, mis algas kella 18.00 ajal ja kestis umbes 19.45-ni. Hinnanguliselt lendas selle aja jooksul üle Saaremaa suunas kolm-neli tuhat sookurge. Rändel oli ka hulgaliselt valgepõsk-laglesid ja suur-laukhanesid ning veidike raba- ja hallhanesid. Salvestatud videojupp on tunnistuseks sellest, mis vaid kahe minuti jooksul alates 18.43-st taevas näha oli. 

Kõik eileõhtused rändeparved lendasid peatumata üle poolsaare Saaremaale ööbima, ehk ongi sookurgede käitumises sel sügisel selline eripära. Vaid üksikud kümnestkonnast linnust koosnevad kuresalgad puhkasid lagedal rannaniidul.

Suured parved lendasid üle kaamerasilma tagant nii, et õhtusesse pilti sattusid vaid üksikud linnud, tuhandete lindude heli aga kuulsid kõik jälgijad.

Eile läks siis sedaviisi, vaatame kuis täna…  


Sassi poolsaar on üks läbirände sõlmpunkte, kus Soome ja Eesti sookured võtavad suuna Saaremaale ja peatuvad seal umbes nädalajagu ning rihivad seejärel üle Läti lääneranniku lõunasse. See osa sookurgedest läheb talvituma Hispaaniasse. 

Teine suur kurgede sõlmpunk asub Lahemaa Rahvuspargis, kuhu koondub kuni kümme tuhat sookurge Eestist, Soomest ja Loode-Venemaalt Karjalast. Need kured lähevad otse lõunasse talvituma jõudes Ungarisse ja Põhja-Aafrikasse. Ida- ja Kagu-Eesti kured lendavad üle Türgi Etioopiasse.

Hane- ja kureonuna tuntud Aivar Leito saadetud kaardilt näeme sookurgede kolme peamist rändeteed.  

Lisa kommentaar

Email again: