RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. oktoober, 2020

Seitseteist sügisest hetke

Linnud lendavad lõunasse, puudelt langevad lehed, on olnud esimesed öökülmad, üldiselt kõik nii, „nagu ette nähtud“, mis annab märku talve saabumisest. Kuid on ka vastuargumente: mõned rändlinnud ei kiirusta veel „suvekortereid“ maha jätma, olen näinud nii hanesid, luiki kui künnivareseid, parte veekogudel ei jõua üldse kokku lugeda. Sipelgadki ei kiirusta „põranda alla“ minema – kihutavad võidu mööda sipelgapesa. Tõenäoliselt sellepärast mul ongi tunne, et tänavugi kordub 2019.–2020. aasta talv. Huvitav aga, mis toimub seenekuningriigis selle kõigega seoses?

Ma valisin 17 selle perioodi kõige iseloomulikumat seent, mida kohtasin 24.–25. oktoobril, rõhuga söögiseentele. Muidugi on seenevalik metsades praegu oluliselt laiem. Nimekirjast jäid välja näiteks küüslauk-nööbikud, kõhrikud, lehtrikud, narmikud ja paljud teised.

Üks pilvikutest (Russula subrubens)

Reeglina ei korja meie seenelised pilvikuid, võimalik, et nende hapruse tõttu – nendega on raske seeni purustamata koju jõuda, ent siiski on tegemist päris heade söögiseentega. Üksnes punast värvi pilvikutega on vaja olla ettevaatlik, et mitte sattuda kirbe pilviku ehk okseseene peale (Russula emetica), mis pole viljaliha kibeda maitse tõttu söödav.

Soomustindik (Coprinus comatus)

On üllatav, et minu eelmise artikli kangelane – habras ja õrn soomustindik – pidas esimestele öökülmadele vastu ja jätkab viljakandmist.

Harilik murumuna (Lycoperdon perlatum)

See seen on samuti hilja peale jäänud, tema ohtrad sugulased läksid juba ammu „suitsema“.

Võitatik (Suillus luteus)

Võitatik on hiline sügisseen, nii et temaga kohtumine on isegi novembri keskel veel täiesti tavaline.

Täppjalg-limanutt (Hygrophorus pustulatus)

Pajud seenelised ei tunne seda söögiseent, mida võib leida suurte rühmadena kasvamas kuni novembri alguseni.

Leucocybe connata

Haruldane seen, kasvab tiheda puhmana. Söödav, kuid maitseomadused on kehvapoolsed.

Tigupanell (Panellus serotinus)

Madala kvaliteediga seen, kuigi peetakse söödavaks pärast pooletunnist kupatamist. Külmakindel, kasvab praktiliselt kuni esimese lumeni.

Täpiline värvik (Stropharia hornemannii)

Ei ole söödav. Ladinakeelse nime sai Taani botaaniku Jens Wilken Hornemanni (1770–1841) auks.

Kännumampel (Kuehneromyces mutabilis)

Laialdaselt levinud söögiseen. Sobib kõigi roogade valmistamiseks, samuti supi sisse panemiseks ja praadimiseks. Seda seent korjates tuleb aga olla väga ettevaatlik – mõnikord on ta lausa üksühele sarnane mürgiseenega jahutanuk (Galerina marginata).

Punane kärbseseen (Amanita muscaria)

Kärbseseent märgates vaatan automaatselt üle ka lähiümbruse, sest see seen on sageli kivipuraviku kaaslaseks. Seekord nii ei olnud. Kivipuravikud andsid tänavu kolm võimsat saaki, neljanda jaoks poleks vist seenelistelgi enam jõudu või ka soovi olnud. Mina aga, nagu öeldakse, loodan ikka veel.

Sügiskogrits (Gyromitra infula)

Te ei leia mitte kunagi kahte ühesuguse kujuga sügiskogritsat. Siin on loodus fantaasial lennata lasknud. Vaatamata kummalisele ja veidi hirmutavale ilmele peetakse seda seent pärast 20-minutilist kupatamist ja kupatamisvee ära valamist söödavaks. Mõnedes allikates väidetakse siiski, et temas on endiselt toksiinid, mis võivad organismis kuhjuda nagu vahelikugi puhul ja lõpuks terviseprobleeme tekitada.

Harilik kukeseen (Cantharellus cibarius)

Näib, et kukeseeni võib korjata aastaringselt, kui muidugi pole tõsiseid miinuskraade. Minu rekordaeg oli 14. jaanuaril.

Lehter-kukeseen (Cantharellus tybaeformis)

Sügisseen. Kasvab suurte rühmadena. Populaarne Skandinaaviamaades. Meil on teda mõned soome kukeseeneks nimetama hakanud.

Lilla ebaheinik (Lepista nuda)

Veel üks hiline seen. Kasvab suurte rühmadena. Moodustab sageli nn nõiaringe. Peetakse heaks söögiseeneks.

Punakas puiduheinik (Triholomopsis rutilans)

Tõepoolest, ka siin pole Looja värvi kokku hoidnud. Inglased nimetavad seda seent plums and custard – ploomid ja keedukreem. Tõsi küll, see on seotud üksnes seene välimusega. Seen on küll söödav, kuid „tähti taevast alla ei too“.

Porgandriisikas (Lactarius deliciosus)

Nagu ladinakeelne nimetuski ütleb, tegemist on delikatessiga. Kunagi peeti seda lausa keiserlikuks seeneks. Kasvab novembris, nii et teil, austatud seenelised, on veel võimalus korjata ja süüa seent, mida armastasid kroonitud pead.

Võiseen ehk kollariisikas (Lactarius scrobiculatus)

Jõudsime meie nimekirja viimase seeneni, mida koos tõmmuriisika ja valge riisikaga hindan puravikestki rohkem. Tänavu on nendega keeruline olnud. Valget riisikat ja tõmmuriisikat kohtas vaid harva, just nagu möödunudki aastal, üksnes kollariisikas võidutses. Paljudes kohtades küll hiljavõitu, kuid… aitäh sellegi eest.

Kui korvis on kas või mõned kollariisikad, siis pole päev olnud üldsegi halb.
Soovin kõigile edukat seenehooaja lõppu! 

Foto: Anatoli Tarassov


Lisa kommentaar

Email again: