RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. juuli, 2022

Seenehooaeg 2022: praegusest olukorrast

Puravikud on juba Eestimaa metsades.

Tekst ja foto: Anatoli Tarassov

Jaagupipäeva paiku (25. juulil) oli talurahvas põldudel ja heinamaadel: koristati vilja ja tehti heina. Lapsed võisid aga metsa seenele ja marjule minna.

Mõtlesin, kui nii oli kombeks, siis küllap sellal ongi õige seenehooaeg algamas. Ja ehkki rahvakalendrit pole võimalik 100% usaldada, otsustasin sellegipoolest rahvatarkuse proovile panna ja metsa minna, tõsi küll, pigem nalja pärast, õnnele mitte lootes. Aga lõpuks selgus, et mul oli õnne, sest metsas kohtasingi esimesi puravikke. Vaatasime abikaasaga viis seenekohta üle ja leidsime neid kõikjalt. Puravikke kasvas küll üksikult, küll rühmiti. Ja kõik oleks olnud hästi, kui need poleks olnud meeletult ussitanud. 90 protsenti, mitte vähem. Sellegipoolest toimis kvantiteedi kvaliteediks ülemineku seadus – korv ei jäänud tühjaks.

Minu esimene puravik sel hooajal. Kui ta leidsin, siis olin lausa lapselikult vaimustuses nagu sellisel puhul alati.

Puravikke kasvas küll üksikult, küll rühmiti.

Lõbus on lagendikul üheskoos kasvada. Arvake ära, mitu puravikku on pildil!

Harilik kivipuravik (Boletus edulis). Seenekorjajad peavad teda üheks olulisimaks seeneks metsas. Teda hinnatakse nii ilu kui maitse tõttu.

Kui seenemaailmas peaks olema oma raamatupidaja, siis peaks ta välja nägema just selline!

Esimesed haavapuravikud leiti umbes kuu aega tagasi. Neid nimetati „luurajateks“. Nüüd näib, et „lahinguväljale“ on ilmunud terve „jalavägi“. Viis neist võtsime vangi.

Haavapuraviku viljaliha on palju kõvem kui kivipuraviku oma ja see kaitseb neid mingil määral ussitamise eest. Aga mitte väga.

Muidugi ei puudunud ka kukeseened, millega metsad on praegu üle külvatud. Ainuke seen, mis seenesääskedele ei meeldi. Naksurlaste vastsed ehk traatussid võivad neid siiski ohustada.


Arvan, et nagu kalapüügipäev, nii jääb ka seenelkäimise päev elu üldisest arvestusest välja ja seega saab elu olema päeva võrra pikem! Liikumine, emotsioonid ja loodusega suhtlemine on metsas põhilised ning seenetrofeed pigem boonuseks. Muidugi on hea, kui sul veab ja see boonus näeb välja vähemalt niisugune.

Edu kõigile seenemetsas!

Lisa kommentaar

Email again: