RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
30. september, 2022

Rändekaamera Sassi poolsaarel

Esimest korda jälgisime siin Matsalu rahvuspargis Sassi poolsaarel lindude sügisrännet viis aastat tagasi. Avara maastikuga poolsaar on rände ajal Arktikas elavatele linnuliikidele väga tähtis peatuspaik ja rände sõlmpunkt. Küllap saame kaamera vahendusel sellest rändajatele eluliselt olulisest hulgisagimisest rõõmuga osa saada.

Rändeparv

Tauksi saare ja Tuuru ranniku vahel asub sookurgede ööbimispaik, siin lahe ümbruses peatub kokku kuni 20000 lindu. Oluline osa rändeparvedest aga lendab ühe soojaga üle poolsaare Saaremaale ning peatuvad seal harilikult umbes nädala, seejärel võtavad suuna lõunasse ning jõuavad lõpuks talvituma Hispaaniasse. Praegu sookurgede rände tippaeg kestab veel, ehk siis käes on selle teine pool.  

Sookured

Valgepõsk-laglede esimesed rändesalgad jõudsid Matsalusse alles nädal aega tagasi ja nende hulgirände aeg on ees, siis saabub Sassisse kümneid tuhandeid laglesid. Siit rändavad läbi ka suur-laukhaned, rabahaned ja hallhaned, poolsaare ümbruses pole neid hanelisi veel suuremate parvedena silma hakanud, kuid lähipäevil on nad kindlasti kohal.  

Valgepõsk-lagled
Valgepõsk-lagled

Sassi idarannas loksub Lõpelaht, siin on praegu hulgaliselt parte, luiki, hõbehaigruid, hiliseid rändajaid kahlajate seas. Tooni annavad rikkalikul toidulaual einestavad merikotkad, eile oli märgata korraga viit lindu ja "merelinnud" - hallvaresed.

Hõbehaigrud
Merikotkas

Üleeile kaamerat paigaldades püüdsid laulu üles võtta rändavad lõokesed, kevad kuidagi kordub sügisel. 


Lisa kommentaar

Email again: