RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
26. juuni, 2017

Mai juunis

Juba ammu hakkasid kõik suviste toimetustega pihta, ning näis, nagu kevad oleks kaugele selja taha jäänud. Kuid sel aastal on kevad kangekaelne ja püüab veel ennast meelde tuletada.

Sellel aastal mitte ainult märts ja aprill, vaid ka mai olid piisavalt jahedad, seega paljud taimed ei tahtnud riskida ja lükkasid oma õitsemise ja viljakandmise aja kindlamale ajale. Alles praegu, juulikuus hakkas õitsema ilus lill, maikellukese sugulane - leseleht.

Leseleht

Ja lõpuks leidsin ma oma aiast suurepärase kevadise seene – кevad-võluheiniku (Calocybe gambosa).

Calocybe gambosa

Tavaliselt tekib кevad-võluheinik aia muruplatsile või metsaservale mai keskpaigas või lõpus. Siis võib teda kohata parkides ja väljakutel, murul, nagu ka šampinjone. Kuid sellel aastal hilines ta rohkem kui kolm nädalat!

Kevad-võluheinik kasvab tavaliselt ringidena, moodustades hästi märgatavad „metsasihid“ rohus.

Seenelised teavad hästi niinimetatuid „nõiaringe“: mõned seeneliigid moodustavad metsas ringe läbimõõduga kuni 10 meetrit ja ka rohkem – seened justkui tantsivad ringis.

Asi on selles, et seeneniidistik kasvab radiaalselt, selle uued osad tekivad ringi ääres, kus kasvavad seene viljakehad. Mullas, kus seeneniidistik areneb eriti aktiivselt, tekivad selle tihedad põimikud, mis takistavad vee ligipääsu rohtude juurteni, ning tekivad taimedele kahjulikud lämmastiku soolade ülejäägid, mille tulemusena rohi sureb.

Neid ringe aiamaal jälgin ma juba mitmendat aastat. Sellel kevadel muutus ring kaheksakujuliseks.

Seente „nõiaringid“

Kevad-võluheinik on väga maitsev seen, eriti praetud kujul. Värskena on sellel spetsiifiline, jahuga sarnanev lõhn, mis keetmisega kaob. Kirjutatakse, et ehkki kevad-võluheinik kuulub söödavate seente neljandasse kategooriasse, kuid oma kasulike omaduste poolest ei ole ta veisemaksast halvem.

Ja nüüd hakkas mu seenering, kuigi hilinemisega, jälle aktiivselt saaki andma - jätkub terve panni peale!


Eile leidsin ma kevad-võluheinikud ka maja juures rohu seest toominga all.


Vaadake ka teie hoolikalt ringi oma aias, parkides, murul, metsalagendikel - ehk leiate teiegi kevad-võluheiniku. Kuid hoiatan veel kord seenelisi: ärge kunagi korjake seeni, milles te kahtlete. Sest kogenematud seenelised võivad kevad-võluheinikuks pidada mõningaid mürgiseid punalehikuid.

Lisa kommentaar

Email again: