RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
04. aprill, 2017

Hirveplatsilt

Hirvepullid käivad söödaplatsil tavaks saanud talvise hooga edasi. Värsket rohtu veel pole ja silo maitseb endiselt hea, porgandid maitseksid ehk suvelgi. Kui tuleb soojalaine ja paneb ka Saaremaal rohu kasvama, jäävad hirvede söödaplatsil käimised kord-korralt harvemaks.

Hirvepullide seltskonna sarved paistavad praegusel ajal väga eriilmelised, sest ühtedel on uued väikesed ümarad mügarikud või juba hargnevad “villased” sarvehakatised ning teistel peas mullused veel isegi rivaalitsemiseks kõlblikud kroonid ja kolmandatel, äsja sarved heitnud pullidel, pole üht ega teist.


Nagu videost paistab, kasutavad hirved, sõltuvalt sarvede seisukorrast, omavahel lahkhelide lahendamisel ja koha kätte näitamisel erinevaid meetodeid.

Neil, kellel on möödunud sügisel toimunud jooksuajast veel sarved kõvasti peas kinni, kasutavad neid sammaviisi sihipäraselt kui jooksuajalgi. 

Kasvavad karvaga kaetud pehmed sarved pusklemiseks ei kõlba kuidagi ja nõnda ongi vaja veidi täbaras olukorras pullidel end maksma panna muude võtetega.

Kohe video alguses näeme kahte lidus kõrvadega pulli kahel jalal tatsamas ja esijalgadega togimas, sellisel kombel saab probleem lahendatud ning kasvuhoos sarved ei saa vigastada. Leebem variant sellest on, kui loomad ajavad lihtsalt lidus kõrvadega pea kukklasse. 

Siinse metsa tuttav kõige võimsam pull Hubert heitis sarved möödunud aastal veebruari lõpus ja sel aastal 19-harulised nädala jagu hiljem – naistepäeval. Noorimatel sarvekandjtel pudenevad pulgad alles mai keskpaigaks.


Lisa kommentaar

Email again: