RMK loodusblogi aitab tähele panna meid ümbritseva looduse ilu ja tutvustab looduse kaitseks tehtavaid töid. Blogis kirjutavad zooloog ja loodusfotograaf Tiit Hunt ning RMK looduskaitseosakonna töötajad. Tiit Hundi sulest jõuavad lugeja ette terased tähelepanekud Eestis leiduvatest looma-, taime- ja linnuliikidest. RMK looduskaitsjad jagavad blogis oma igapäevatööga seotud muljeid ja mõtteid ning väljendavad sealjuures oma isiklikke veendumusi, mitte tingimata RMK ametlikke seisukohti. Blogi hoiab silma peal ka loomade tegutsemisel RMK looduskaamera ees Saaremaal ja mandri-Eesti erinevates paikades.
27. mai, 2016

Botaaniline Püha õhtusöömaaeg

See pärn ei kasva ei era- ega riigimetsas.

Kelchi pärna Tallinna vanalinnas võib oma saatuselt võrrelda Leonardo da Vinci Püha õhtusöömaajaga Milaanos - mõlemad meistriteosed on mingi ime läbi säilinud ka siis kui ümbritsevat tabas häving.

Pärn

Kelchi pärn Tallinna vanalinnas Niguliste kiriku kõrval on oma ligi 350-aastase elu jooksul näinud rohkem kaost ja surma kui ükski teine elusolend Tallinnas.

Ta on üle elanud nii Tallinna pommitamise 1944. aastal kui ka kõrval oleva kiriku kaks suurt põlengut. Maja, mis enne pommirahet puu kõrval seisis, enam ei ole, aga puu seisab ikka.

Just nagu Leonardo da Vinci maalitud Püha õhtusöömaaeg Milaanos, mis püsib vaatamata 1943. aasta pommitamisele.

 

Pärn

Kelchi pärn on meie mõisahaljastusest tuntud läänepärn (Tilia x vulgaris; syn.T. europaea, T. x intermedia, T. x hollandica), mis on meie tavalise loodusliku liigi hariliku pärna (Tilia cordata) ja suurelehise pärna (Tilia platyphyllos) looduslik ristand. Kelchi pärna puhul on hästi vaadeldav üheks läänepärna liigitunnuseks oleva tüve alumise osa pahkade teke, mis on tingitud uinuvpungadest.

 

Tallinna vanim puu on 2003. aasta mõõtmistulemuste järgi 16 m kõrge ja rinnasümbermõõduga 485 cm. Tänaseks on tal kõrgust vast poole vähem.

Puu on küll suure osa oma kunagisest hiilgusest kaotanud ja enamik võrast hävinud, kuid betooniga toestatud võimas tüvi annab aimu kunagisest suursugusest elujõulisest pärnast.

Lisa kommentaar

Email again: